Smart Lighting від корпорації «Ватра» для ефективного використання електроенергії

Впровадження технології Smart Lighting – це використання високоефективних енергозберігаючих пристроїв (світлодіодних світильників та обладнання управління) для модернізації систем освітлення з автоматичним диспетчерським управлінням. Ця технологія поширена в усіх розвинутих країнах і нині доступна в Україні. Корпорація «Ватра» протягом 2019–2020 років розробила власну систему Smart Lighting і активно впроваджує її, що дає можливість щороку заощаджувати до 50% електроенергії і суттєво зберігати кошти споживачів.

Інтелектуальне управління освітленням дозволяє усунути чимало серйозних проблем. Серед них – високі витрати на оплату електроенергії через низький рівень енергозбереження, коли 40–50% усіх муніципальних виплат йде на вуличне освітлення, а 20–30% коштів промислових підприємств витрачається неефективно.

Це також високі експлуатаційні витрати на обслуговування систем освітлення, коли необхідно виїжджати для огляду об’єктів через відсутність дистанційного моніторингу, діагностики та управління.

Додамо до цього складність управління об’єктами внаслідок збільшення кількості систем освітлення та сценаріїв і параметрів їх роботи; низьку оперативність виявлення та усунення несправностей у мережах, що призводить до значних витрат і невдоволення кінцевих споживачів рівнем сервісу.

Функціональні можливості Smart Lighting

  • Автоматичне управління системою освітлення по заданому розкладу за допомогою сигналів від датчиків освітленості та руху.
  • Дистанційне управління системою освітлення в ручному режимі оператором диспетчерського пульта.
  • Гнучке управління (автоматичний і ручний режими) окремими світильниками або групою світильників на одному або кількох об’єктах.
  • Управління світловим потоком (яскравістю) світильників у діапазоні 5–100%, регулювання яскравості освітлення (диміювання).
  • Комбінування графіків яскравості освітлення з датчиками освітленості і датчиками руху.
  • Індикація на дистанційне управління про стан освітлення в будинку (вкл./викл.).
  • Сигналізація (відправлення сигналу оператору дистанційного управління) у разі виникнення задимлення, пожежі в щитовій, відкриття дверей щитової або спроби відкриття/демонтажу обладнання управління.
  • Дистанційний облік показників з приладів обліку електроенергії.
  • Дистанційний моніторинг та діагностика стану об’єктів системи освітлення та управління в режимі 24/7.

Переваги використання «розумного освітлення»

  • Зменшення витрат на оплату електроенергії на 40–50% для систем зовнішнього освітлення і на 20–30% для систем внутрішнього освітлення.
  • Зменшення експлуатаційних витрат на обслуговування внаслідок дистанційного моніторингу та діагностики стану об’єктів.
  • Прогнозування рівня енергоспоживання та ймовірності поломки об’єктів систем освітлення за допомогою побудови предикативних моделей на основі зібраних даних.
  • Підвищення рівня безпеки і комфорту мешканців населених пунктів – зменшення кількості правопорушень та злочинів у нічний час.
  • Підвищення ділової, туристичної, інвестиційної активності та привабливості міст.
  • Підвищення рівня безпеки дорожнього руху – зменшення кількості ДТП.
  • Просте управління складними і масштабними системами освітлення.

Внутрішнє «розумне» освітлення встановлюють у місцях загального користування житлових будинків, в офісах, торговельних центрах, складських приміщеннях, на промислових підприємствах, закритих спортивних об’єктах тощо.

Зовнішнє «розумне» освітлення» використовують для житлових кварталів і масивів, вулиць і доріг, парків і скверів, паркінгів і стоянок, площ і вокзалів, фасадів і прибудинкових територій.

Перші спроби створити автоматизовані освітлювальні системи розпочалися у 80-і роки минулого століття, а у нинішньому вигляді з’явилися в кінці 90-х. Широкого розповсюдження вони набули з розвитком світлодіодних пристроїв. Отже, «розумне» освітлення у європейській практиці впроваджується з 2010 року. Перший генеральний план такого освітлення прийнято у Барселоні в 2012 році. У Копенгагені такий план затвердили у 2014-му, і понад 20 тисяч встановлених вуличних ліхтарів заощадили до 65% електроенергії. В Чикаго програма Smart Lighting працює з 2017 року, в Україні впроваджується з 2020 року.